De Ziua Mondială a Rețelelor de Socializare, Patriarhul îndeamnă la „Libertate şi responsabilitate în comunicarea digitală”

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj cu prilejul Zilei Mondiale a Rețelelor de Socializare în care îndeamnă la Libertate şi responsabilitate în comunicarea digitală.

În mesaj Patriarhul a atras atenţia că în „epoca actuală a comunicării instantanee” este nevoie mai mult ca oricând de „cultivarea discernământului digital”.

Patriarhul a mai subliniat că „Biserica Ortodoxă Română nu este absentă” de pe reţelele social media, dar utilizarea acestora în lucrarea misionară presupune „responsabilitate eclezială şi înţelepciune pastorală”.

Totodată, Patriarhul a mai îndemnat la conştientizarea că reţelele social media consumă timp care este „darul lui Dumnezeu pentru mântuirea oamenilor”.

Citește mai departe >>>

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581