INAUGURAREA PARACLISULUI EPISCOPAL ACOPERĂMÂNTUL MAICII DOMNULUI DIN LOCALITATEA PINO TORINESE

Luni, 30 aprilie la orele 17:00, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei va participa la inaugurarea Paraclisului Episcopal din localitatea Pino Torinese (via Madonna di Fatima 4) cu Hramul Acoperământul Maicii Domnului, unde se va săvârși un Te Deum în prezenta preoților parohi din cele două protopopiate ale Regiunii Piemonte și a membrilor comunității ortodoxe românești din zonă.

La acest eveniment va participa și delegația patriarhală, venită în Italia cu ocazia punerii pietrei de temelie în localitatea Chivasso, delegaţie din care fac parte ÎPS Ioan Selejean al Episcopiei Covasnei si Harghitei și Pr. Arhimandrit Veniamin Goreanu, consilier administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor, precum și reprezentanți ai autorităților civile italiene din Pino Torinese.

Biserica Paraclisului Acoperământul Maicii Domnului a fost primită sub formă de donație de la Doamna Maria Bonelli (văduva Vaccaneo) în 2 iulie 2009 și este păstorită de PC Pr. Protopop Sorin Petre.

Bunul Dumnezeu, prin mijlocirile Preacuratei Maicii Sale, ocrotitoarea acestui sfânt locaș, să dăruiască tuturor ostenitorilor sănătate și putere multă spre desăvârșirea lucrării începute întru slava Sa!

Mai multe fotografii găsiţi aici

Știri din viața Eparhiei

Vă Recomandăm