COMUNICAT DE PRESĂ

Prima Sfântă Liturghie la viitorul sediu al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei la care a participat și Președintelui României

 

 

Duminică 7 septembrie, a avut loc la Roma prima Sfântă Liturghie în incinta viitorului sediu al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la care a participat și Președintele României, Domnul Traian Băsescu.

La Liturghia prezidată de către Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Iosif (Pop) al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, au mai slujit și Preasfințitul Siluan (Șpan), Episcopul românilor ortodocși din Italia, Preasfințitul Timotei (Lauran), Episcopul românilor ortodocși din Spania și Portugalia, 18 preoți și 2 diaconi înconjurați de aproximativ 2000 de credincioși din Roma și din împrejurimi.

               

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE, MASS MEDIA ȘI RELAȚII PUBLICE AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

 

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11912490