COMUNICAT DE PRESĂ

                               

Noi, românii ortodocși din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în aceste momente de încercare prin care trecem, deși nu ne socotim sfinți, mărturisim public întristarea și indignarea noastră văzând că numele nostru de creștini și de români este pătat și călcat în picioare pentru greșelile câtorva dintre noi și cerem tuturor celor care ne cunosc credința, omenia și hărnicia să se alăture nouă în a promova adevărata imagine care ne caracterizează și ne reprezintă.

 

Ne desolidarizăm totodată de toate faptele nedemne de numele de creștin săvârșite pe pământul Italiei de conaționali de ai noștri, rugând pe Dumnezeu să îi ierte și să-i întoarcă la calea Lui cea dreaptă și mântuitoare și să-i ferească de osânda cea veșnică ce se cuvine faptelor săvârșite de ei.

 

Dorim să adresăm pe această cale mulțumiri Conferinței Episcopale Italiene, precum și clerului și tuturor credincioșilor Bisericii Catolice din Italia, pentru tot sprijinul frățesc acordat până în prezent și pentru solidaritatea pe care totdeauna le-au manifestat față de noi, rugându-i să le manifeste și de acum înainte, dând mărturie despre bunele raporturi dintre noi și despre buna înțelegere care există între comunitățile noastre.

 

Dorim de asemenea să mulțumim tuturor autorităților de stat provinciale și regionale pentru toată susținerea pe care mereu au acordat-o comunității noastre, cerându-le să o facă și în aceste momente de încercare, în care pare că s-au uitat numeroasele lucruri pozitive pe care românii le-au împlinit.

 

În aceste momente dorim să ne exprimăm solidaritatea și cu toți frații și surorile noastre care suferă în tăcere, fiind supuși la tot felul de umilințe și abuzuri din partea celor pe care îi îngrijesc sau la care muncesc în Italia.  Rugăm pe Dumnezeu să le dea tărie și curaj, să le ajute să ajungă la limanul cel lin al împlinirii trupești și sufletești, în pace și bună înțelegere.

 

Dumnezeu să ne ajute!

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11912364