COMUNICAT DE PRESĂ

Catehezele din perioada Postului Mare din

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

În perioada Postului Mare, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va susține următoarele cateheze:

• In fiecare sâmbăta, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Via Ardeatina 1741), la ora 18:00 vor avea loc cateheze pe tema Crezului.
  • Duminică, 22 martie 2009, la ora 16:00, la Parohia Roma 3 (Via Alessandro Viviani 24, zona Tuscolana, metro Lucio Sestio) va avea loc o întâlnire a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan cu tinerii, cu tema „Postul Paștilor – pregătire pentru sărbătorirea Învierii Domnului”.
  • Duminică, 05 aprilie 2009la ora 16:00, la Sediul Episcopiei, Preasfinția Sa va susține o cateheză adresată tinerilor căsătoriți pe tema: „Taina Nuntii in context contemporan”.
  • Duminică, 12 aprilie 2009, la ora 16:00, la Parohia Ostia – Roma (Viale dei Promontori 113, Ostia), va avea loc o cateheză pentru părinți cu tema  „Familia creștină în emigrație” și lansarea campaniei de sensibilizare intitulată „Salvați familia!”

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI