COMUNICAT DE PRESĂ
Festivalul Bucuriei - Roma (Italia)

În duminica din 06 iunie 2010, dedicată de către Biserica noastră Părinților și Copiilor, s-a încheiat la Roma cea de a II-a ediție a Festivalului Bucuriei dedicat copiilor și tinerilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.
Cei peste 250 de participanți pe parcursul celor două zile de festival au primit, de la Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, câte o ”diplomă de participare” sau, cei care s-au distins prin interpretarea unei poezii, a unui cântec sau au cântat la un instrument muzical,  au primit câte o ”diplomă de apreciere”.
În după masa aceleiași zile s-a inaugurat de asemenea Fondul de Carte pentru Copii al episcopiei, rodul unei frumoase colaborări cu biblioteca ”Academiei Române”din Roma.
În toate parohiile episcopiei, s-a sărbătorit această Duminică a Părinților și Copiilor, prin momente de rugăciune, poezie și cântec religios.

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI