COLOCVII DIONISIANE (Italia)

În perioada 30 august – 1 septembrie 2010, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei împreună cu Facultatea de Drept din Catanzaro (Italia), Institutul de Studii patristice și Drept Canonic ”Sf. Dionisie Exiguul”, Institutul ”Casiodorum” din Squillace (Italia) și Primăria Bivongi (Italia) organizează prima ediție a ”Colocviilor Dionisiane”.
Tema anului acesta este „Provincia Ecleziastică: Fundamente canonice, Experiențe istorice și Practica contemporană”.
Din partea Bisericii Ortodoxe Române vor participa: Dr. George Grigoriță (Patriarhia Română) cu lucrarea: Autonomia ecleziastică în Sfintele Canoane și aplicarea actuală în Biserica Ortodoxă, Pr. Conf. Dr. Irimie Marga (Facultatea de Teologie ”Andrei Șaguna” din Sibiu) cu lucrarea: Principiul Jurisdicțional în Biserica Ortodoxă și Pr. Conf. Dr. Ioan Cozma (Facultatea de Teologie din Alba Iulia) cu lucrarea: Provinciile ecleziastice între tradiție și necesitatea pastorală contemporană, cu referire specială la Biserica Ortodoxă Română.
Acest eveniment se înscrie în rândul manifestărilor din acest an dedicate Autocefaliei românești și Crezului Ortodox.

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI