COLOCVII DIONISIANE (Italia)
 
În perioada 30 august – 1 septembrie 2010, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei împreună cu Facultatea de Drept din Catanzaro (Italia), Institutul de Studii patristice și Drept Canonic ”Sf. Dionisie Exiguul”, Institutul ”Casiodorum” din Squillace (Italia) și Primăria Bivongi (Italia) organizează prima ediție a ”Colocviilor Dionisiane”.
Tema anului acesta este „Provincia Ecleziastică: Fundamente canonice, Experiențe istorice și Practica contemporană”.
Din partea Bisericii Ortodoxe Române vor participa: Dr. George Grigoriță (Patriarhia Română) cu lucrarea: Autonomia ecleziastică în Sfintele Canoane și aplicarea actuală în Biserica Ortodoxă, Pr. Conf. Dr. Irimie Marga (Facultatea de Teologie ”Andrei Șaguna” din Sibiu) cu lucrarea: Principiul Jurisdicțional în Biserica Ortodoxă și Pr. Conf. Dr. Ioan Cozma (Facultatea de Teologie din Alba Iulia) cu lucrarea: Provinciile ecleziastice între tradiție și necesitatea pastorală contemporană, cu referire specială la Biserica Ortodoxă Română.
Acest eveniment se înscrie în rândul manifestărilor din acest an dedicate Autocefaliei românești și Crezului Ortodox.
 
 
 
 
DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11911595