Congresul Internațional NEPSIS - ROMA 2010
 
În zilele de 25 și 26 septembrie 2010, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Roma, via Ardeatina nr. 1741) va avea loc Congresul Internațional Nepsis 2010 organizat de Federația Frățiilor Nepsis din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale.
Tema congresului este ”A fi tânăr creștin într-o lume necreștină”.
La acest eveniment vor participa Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, Preasfinţitul Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfinţitul Episcop Timotei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei şi Preasfinţitul Marc, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale.
Oaspete de onoare și conferențiar va fi Maica Siluana, coordonatoarea Centrului de formare și consiliere Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Arhiepiscopia Iașilor.
În după masa de sâmbătă, tinerii vor vizita diferite ”locuri sfinte” ale Romei precum și Catacombele Sfântului Sebastian, unde vor avea și un scurt moment de rugăciune împreună cu ierarhii prezenți.
Duminică, la sediul episcopiei, va avea loc Sfânta Liturghie în sobor la care vor lua parte și ierarhii prezenți la congres, urmată de o agapă organizată de credincioșii care frecventează Paraclisul Adormirea Maicii Domnului și de către alte parohii ai căror tineri participă la eveniment.
Pentru mai multe informații accesați site-ul episcopiei: www.episcopia-italiei.it
 
 
 
DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11911595