COMUNICAT DE PRESĂ
 
Hramul Parohiei Ortodoxe Române din Carrara (Italia)
 
 
Duminică, 15 noiembrie 2010, Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Carrara, orașul artei sculptate și al marmurei, își va sărbători hramul. Cu acest prilej va fi prezent Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din Italia și România.
Cu această ocazie se va sfinți, prin punere de moaște, altarul Parohiei ”Acoperământul Maicii Domnului”, „Sfântul Ioan Gură de Aur” și ”Sfântul Apostol Andrei”, precum și iconostasul, pictat de maestrul Sorin Dumitrescu. La eveniment vor participa reprezentanți ai autorităților civile române și italiene. 
Târnosirea bisericii va avea loc la orele 08:30, după care Preasfinția Sa va sluji Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie începând cu orele 10.30, participând apoi la o agapă frățească împreună cu toți cei prezenți la acest eveniment deosebit.

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

 

Pentru fotografii apăsați aici

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11864470