COMUNICAT DE PRESĂ

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei organizează, în data de 24 ianuarie 2011, în cadrul Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor și în contextul sărbătoririi Zilei Unirii Principatelor Române, un moment de întâlnire cu reprezentanții români ai Bisericii Catolice și ai Bisericii Române Uite cu Roma, Greco-Catolice.
Evenimentul va avea loc la Parohia Ortodoxă Română „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma (Convento delle Suore dell’Assunzione, Via Alessandro Viviani 24, Roma) și va începe, la ora 19:00, cu slujba Vecerniei Ortodoxe, la prăznuirea Sfântului Ierarh Grigorie Teologul, la care vor asista invitații de la cele două comunități românești amintite, precum și reprezentanți ai autorităților civile românești pe lângă Sfântul Scaun și pe lângă Statul Italian.
La final, reprezentanții autorităților civile românești vor adresa celor prezenți un cuvânt de salut, iar reprezentanții celor două comunități românești vor rosti un cuvânt ocazional, în spiritul temei săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor.

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI