Episcopia Ortodoxă Română a Italiei deplânge moartea, în condiții tragice, la Roma, a celor patru copii.

Dorim ca, în numele celor 150 de comunități monastice și parohiale ortodoxe românești de pe pământul Italiei, să exprimăm profundul nostru regret pentru decesul copiilor: Raul, Fernando, Patrizia și Sabatino, care se aflau în campusul ilegal de pe Appia Nuova.

La toate altarele de slujire din mănăstirile, parohiile și paraclisele din cuprinsul episcopiei se vor pomeni cei patru prunci decedați și se vor face rugăciuni pentru mângâierea și întărirea familliei îndoliate.

Episcopia noastră se adaugă Ambasadei României în Italia, Consulatului României la Roma și Primăriei Romei, contribuind cu transportul în România a 7 dintre membrii familiei îndoliate, pentru a le permite să participe la înmormântarea celor patru copii.

Dumnezeu, pe cei adormiți, să-i numere în ceata îngerilor Săi, iar pe cei rămași, să-i mângâie cu harul Său!

Veșnica pomenire, robilor lui Dumnezeu: Raul, Fernando, Patrizia și Sabatino!

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI