Episcopia Ortodoxă Română a Italiei deplânge moartea, în condiții tragice, la Roma, a celor patru copii.

 

 

     Dorim ca, în numele celor 150 de comunități monastice și parohiale ortodoxe românești de pe pământul Italiei, să exprimăm profundul nostru regret pentru decesul copiilor: Raul, Fernando, Patrizia și Sabatino, care se aflau în campusul ilegal de pe Appia Nuova.

     La toate altarele de slujire din mănăstirile, parohiile și paraclisele din cuprinsul episcopiei se vor pomeni cei patru prunci decedați și se vor face rugăciuni pentru mângâierea și întărirea familliei îndoliate.

     Episcopia noastră se adaugă Ambasadei României în Italia, Consulatului României la Roma și Primăriei Romei, contribuind cu transportul în România a 7 dintre membrii familiei îndoliate, pentru a le permite să participe la înmormântarea celor patru copii.

     Dumnezeu, pe cei adormiți, să-i numere în ceata îngerilor Săi, iar pe cei rămași, să-i mângâie cu harul Său!

 

Veșnica pomenire, robilor lui Dumnezeu: Raul, Fernando, Patrizia și Sabatino!

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

 

 
 
 

 

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11912494