COMUNICAT DE PRESĂ
Duminica Ortodoxiei la Roma  - 13 martie 2011

În duminica Ortodoxiei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, va săvârși Dumnezeiasca Liturghie la  Sediul Episcopiei de la Roma. Tot în duminica Ortodoxiei, 13 martie, la orele 16:00, va avea loc la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma tradiționala Procesiune cu Sfintele Icoane din duminica I din Post, a Ortodoxiei,  la care vor participa preoții și credincioșii de la parohiile din Roma și din împrejurimi.

Toate parohiile participante vor purta icoana hramului și alte icoane ale praznicelor și ale sfinților și vor intra în procesiune în incinta Sediului Episcopiei, cântând troparul hramului și troparul Duminicii Ortodoxiei.

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI