COMUNICAT DE PRESĂ

Intronizarea Preasfinţitului Siluan, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

În ziua de 08 mai 2008, la prăznuirea Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan, de Dumnezeu Cuvântătorul şi a Cuviosului Părinte Arsenie cel Mare, va avea loc ceremonia întronizării Preasfinţitului Siluan, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Evenimentul se va desfăşura în Biserica Sant'Anastasio, a Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Antonie cel Mare” din localitatea Lucca (LU), Italia.

Vor fi prezenţi mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în frunte cu Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit IOSIF, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, de la Paris, ierarhi ortodocşi din alte jurisdicţii canonice prezente pe teritoriul Italiei, ierarhi catolici şi reprezentanţi ai altor culte, reprezentanţi ai autorităţilor de stat din România şi Italia, personalităţi ale vieţii publice, precum şi un mare număr de preoţi şi credincioşi din toată Italia şi din România.

Programul evenimentului:

10.00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie – Biserica „Sant’ Anastasio” (via Sant’Anastasio, 1, Lucca)

12.00 – Ceremonia Întronizării

14.00 – Masă festivă – Sala „Arancio”  (Via di Tiglio, 192, Lucca).

21.00  – Cântări liturgice româneşti, susţinute de corul „Byzantion” din Iaşi

– Expoziţie de icoane – Biserica „Sant’ Anastasio”.

*              *

Curriculum vitae al Preasfințitului Siluan se poate găsi aici:

DEPARTAMENTUL MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI