COMUNICAT DE PRESĂ

Moment aniversar în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

La 3 ani de la începuturile Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, odată cu întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, la prăznuirea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan de Dumnezeu Cuvântătorul, la sediul episcopiei (via Ardeatina 1741, Roma) se organizează duminică, 8 mai 2011, „Ziua Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei”.
            Au răspuns invitației: Preasfințitul MACARIE, al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord și Pr. Prof. VASILE MIHOC, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă ”Andrei Șaguna” din Sibiu.
            Programul zilei este următorul:

09:00 – Sfânta Liturghie Arhiereasca în sobor
11:30 – 12:00 – Saluturile Oficialităților prezente
12:00 – 13:00 – Prânz tradițional de Paști
13:00 – 14:30 – Program duhovnicesc al Comunității Frătești ”Oastea Domnului” – Roma; Prezentarea activității Oastei Domnului de către PC Pr. Prof. Vasile Mihoc
14:30 – 16:00 – Convorbire pe tema "Noi - Biserica de azi si de mâine – Încotro?"

La acest eveniment vor participa reprezentanți ai ambasadelor românești din Roma, reprezentanți ai primăriilor locale, doamna prefect Sandra Sarti, autorități civile și religioase dar și toți preoții, diaconii și credincioșii parohiilor din Roma și împrejurimi.

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Mai multe fotografii găsiți aici

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581