Vizită Pastorală în Sicilia
 
 
 În zilele de 18 si 19 iulie 2011, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei va efectua o vizită pastorală în Protopopiatul Misionar Sicilia, împreuna cu Preacuviosul Părinte Ieromonah Atanasie, Vicar Eparhial.
 
Vizita se va desfășura după următorul program:
 
Luni, 18 iulie 2011:
 
- ore 10:00; conferință pastorală în biserica Parohiei Ortodoxe Române Sfânta Mucenița Agata din Piazza Giovanni Falcone, Nr.1, Catania, 95131.
- ore 18:00; Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și Excelența Sa Mons. Francesco Montenegro, Arhiepiscop și Mitropolit de Agrigento vor semna documentele de predare-primire a bisericii, “Chiesa di San Nicola” pentru  Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Mucenița Filotea” din Canicattì, Via Buglione, Nr 2, 92024, păstorită de PC Pr. Pavel Matyas.
- ore 18:30; Slujba de Te Deum pentru toate binefacerile în Comunitatea din Canicattì
 
Marți, 19 iulie 2011:
 
- ore 10:00; În biserica San Paolo din Via San Paolo, Nr 4, Ragusa, 97100, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și Excelenta Sa Mons. Paolo Urso vor semna documentele de încredințare a locașului de cult pentru Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Cuvioasa Melania Romana” din Provincia Ragusa păstorită de PC Pr. Neculai Chilcos.
- ore 11:00; Slujba de binecuvântare a Sfântului Locaș și Slujba de Te Deum.
- ore 15:30; Preasfințitul Părinte Episcop Siluan se va întâlni cu Excelența Sa Mons. Salvatore Papalardo Arhiepiscop și Mitropolit de Siracusa în Reședința Arhiepiscopală și va vizita biserica unde își desfășoară activitatea Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Apostol Pavel" din Provincia Siracusa, păstorită de PC Pr. Mihai Ichim.
 
 
 

 

Alte fotografii găsiți (Vizită Siracusa) >>aici

 

Vizită Ragusa >>aici

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11912363