Protocol între Poliția Municipală și Parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Torino privind Combaterea Actelor de Violență

În ziua de 11 octombrie, la Torino, cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,s-a semnat, Protocolul de înțelegere interculturală dintre Poliția Municipală din Torino, reprezentată de către Comandantul Mauro Famigli, și PC Pr. Protopop Lucian Roșu, de la Parohia Ortodoxă Română Înălțarea Sfintei Cruci - Torino 2.

Semnarea acestui proiect reprezintă un moment important in ceea ce privește implicarea directă și integrarea comunității ortodoxe românești în viața cotidiană și socială a orașului Torino, unde prezența românească depășește 50.000 de persoane.

Acest protocol își propune să creeze o punte de legătură între comunitatea ortodoxă română din Torino și autoritățile locale cu privire la prevenirea şi combaterea actelor de violenţă, să vină în ajutorul victimelor în urma abuzurilor, dar și să contribuie la reabilitarea autorilor de infracțiuni și la integrarea lor în țesutul vieții sociale torinese.

Astfel, în perioada următoare vor avea loc întâlniri între reprezentanții Nucleului de Proximitate a Poliţiei Municipale din Torino, și voluntarii celor două asociații care funcționează, cu binecuvântarea episcopului, pe lângă Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino 2: Asociația ONLUS „Sfântul Laurențiu al românilor” - filiala Torino și, respectiv Asociația ONLUS „CAV Sfânta Filoteia”. Aceste întâlniri vor avea ca scop informarea şi educarea voluntarilor celor două asociaţii cu privire la prevenirea, semnalarea şi combaterea actelor de violenţă precum şi ajutorarea victimelor acestora.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

Știri din viața Eparhiei