Protocol între Poliția Municipală și Parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Torino privind Combaterea Actelor de Violență

 

 

         În ziua de 11 octombrie, la Torino, cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,s-a semnat, Protocolul de înțelegere interculturală dintre Poliția Municipală din Torino, reprezentată de către Comandantul Mauro Famigli, și PC Pr. Protopop Lucian Roșu, de la Parohia Ortodoxă Română Înălțarea Sfintei Cruci - Torino 2.

          Semnarea acestui proiect reprezintă un moment important in ceea ce privește implicarea directă și integrarea comunității ortodoxe românești în viața cotidiană și socială a orașului Torino, unde prezența românească depășește 50.000 de persoane.

          Acest protocol își propune să creeze o punte de legătură între comunitatea ortodoxă română din Torino și autoritățile locale cu privire la prevenirea şi combaterea actelor de violenţă, să vină în ajutorul victimelor în urma abuzurilor, dar și să contribuie la reabilitarea autorilor de infracțiuni și la integrarea lor în țesutul vieții sociale torinese.

         Astfel, în perioada următoare vor avea loc întâlniri între reprezentanții Nucleului de Proximitate a Poliţiei Municipale din Torino, și voluntarii celor două asociații care funcționează, cu binecuvântarea episcopului, pe lângă Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino 2: Asociația ONLUS „Sfântul Laurențiu al românilor” - filiala Torino și, respectiv Asociația ONLUS „CAV Sfânta Filoteia”. Aceste întâlniri vor avea ca scop informarea şi educarea voluntarilor celor două asociaţii cu privire la prevenirea, semnalarea şi combaterea actelor de violenţă precum şi ajutorarea victimelor acestora.

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11908939