Patriarhul Daniel de Ziua Culturii Naţionale: Biserica a plămădit şi promovat cultura poporului român

Cu prilejul Zilei Culturii Naţionale, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a participat la manifestările organizate la Ateneul Român şi a adresat în plen cuvântul intitulat: Biserica a plămădit şi promovat cultura poporului român.

Preafericirea Sa a evidenţiat faptul că „Biserica Ortodoxă Română a avut o contribuție majoră la formarea şi promovarea culturii neamului românesc” şi a prezentat punctual modalităţile prin care a fost realizat acest lucru.

Părintele Patriarh Daniel a reiterat faptul că primele tipografii de pe teritoriul ţării noastre au apărut „în incinta unor mănăstiri sau centre episcopale”, iar „primii meșteri tipografi au făcut parte din cler”.

Citește mai departe >>>

Știri din viața Eparhiei