Astăzi, 21 octombrie 2019, la prăznuirea Sfinților Mărturisitori din Transilvania și a Sfântului Cuvios Ilarion cel Mare, se împlinesc 18 ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, ocazie cu care  IPS Părinte Iosif a fost ridicat la rangul de Mitropolit.

Numeroasele împliniri din acești 18 ani ne dau prilejul de a da slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate peste Mitropolia noastră și peste noi toți și de a ura Mitropolitului nostru Iosif și Episcopului nostru, Siluan, multă sănătate, pace și putere de la Domnul Slavei pentru arhiereasca lucrare pastorală în secerișul Său cel duhovnicesc.

Întru mulți ani, Înaltpreasfințite Stăpâne!

Întru mulți ani, Preasfințite Stăpâne!

Întru mulți și mântuitori ani, tuturor clericilor, monahilor

și credincioșilor din Mitropolia noastră!

 


 
Preasfințitul Părinte Siluan a fost ales de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința din 4-5 iulie 2001, în funcția de Episcop Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, cu titulatura de „Marsilianul”.
Duminica 21 octombrie 2001 a fost hirotonit întru episcop, în biserica „Sfântul Iosif” a parohiei omonime de la Bordeaux, de către IPS Mitropolit Iosif al Europei Occidentale și Meridionale, împreună cu IPS Mitropolit Teofan al Olteniei (la acea vreme), reprezentantul PF Patriarh Teoctist,  IPS Mitropolit Serafim, al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, PS Ambrozie, Episcop Vicar Patriarhal, PS Ioachim Băcăuanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Romanului și PS Petroniu Sălăjeanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Oradiei.
 

Căutare

Căutare 3

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11874307