Inaugurarea Bisericii din Moncalieri

 

 

Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, cu ajutorul lui Dumnezeu am reușit să inaugurăm construcția primei biserici ortodoxe construite în Italia. La acest moment istoric, prezidat de Episcopul nostru, Preasfințitul Siluan, alaturi de un sobor de preoți, au mai participat primarul orașului Moncalieri, doamna Roberta Meo, fostul primar al orașului Cuneo și actual consilier regional, Alberto Valmaggia,  alte autorități locale și numeroși credincioși. După tăierea panglicii de către Preasfințitul Episcop Siluan împreuna cu primarul orașului, evenimentul a continuat cu o slujbă de mulțumire, finalizat cu sfințirea cu aghiazmă a lăcașului de cult și cu adresarea unui cuvânt de mulțumire, exprimat de părintele paroh Floricu Marius, de autoritățile locale și de ierarhul nostru.

În final, invitații și credincioșii s-au bucurat împreună la agapa frățească oferită cu generozitate de membrii parohiei.

Mulțumim, încă o dată, pe această cale, tuturor celor care au participat la realizarea acestui locaș de cult!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!


Pr. Marius Floricu

 

 

Mai multe fografii găsiți aici

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11864499