COMUNICAT DE PRESĂ

Crucea – Simbolul credinței noastre

 

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a luat cu îngrijorare notă de sentința CEDO prin care se solicită eliminarea crucifixului din sălile de clasa ale școlilor publice italiene. Episcopia Ortodoxa Româna a Italiei împreună cu Patriarhia Română se adaugă tuturor acelor reacții și inițiative ale Statului Italian, care amintesc faptul că prezența în spațiul public a unor simboluri fondatoare pentru civilizația europeană, precum crucea, este utilă și necesară.

Familiarizarea cu aceste simboluri și cunoașterea sensului lor de către elevi fac parte din nivelul de baza al educației, fără de care deprinderea valorilor civice elementare nu ar fi posibilă. În numele celor peste 100.000 de elevi ortodocși români care învață în școlile italiene și a sutelor de mii de credincioși care frecventează cele 116 parohii și 5 mănăstiri, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei își declară susținerea pentru toate demersurile autorităților civile și religioase destinate să mențină simbolurile creștine în școlile publice italiene.

În acest sens Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a demarat două proiecte pastorale, unul dedicat celor mai tineri membri ai comunității noastre și celălalt tuturor credincioșilor.

Primul proiect are ca scop transmiterea valorilor creștinești încă de la naștere, prin binecuvântarea și sfințirea unei cruciulițe pe care cel nou botezat o va primi (în tradiția populară ea mai este numită și Crucea Botezului).

Cel de-al doilea proiect este dedicat tuturor creștinilor și are ca scop înlocuirea altor simboluri necreștine sau creștine dar denaturate, cu adevărate simboluri creștine, iar crucea este primul simbol care nu trebuie uitat sau denigrat. Acest proiect a început deja în 30 de parohii și va continua și în celelalte parohii.    

”Zis-a Domnul: Cela ce voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa și să urmeze Mie” (Mc 8,34).

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11912429