Zilele costumului popular și a tradițiilor românești în parohia "Acoperământul Maicii Domnului" din Bassano del Grappa.

În Biserica parohiei "Acoperământul Maicii Domnului" din Bassano del Grappa, Colegiul Național "Gh. Lazar" din Cluj-Napoca a organizat o expoziție de fotografie reprezentând identitatea națională. Expoziția este intitulată: "Frumusețea satului românesc" şi este realizată de Doamna Prof. Dr. Ioniţa Timiş.

Expoziția cuprinde fotografii realizate de copii din România şi din diaspora. Copiii au reușit să surprindă în fotografie unicitatea și frumusețea satului românesc.

La Sfânta Liturghie a participat ca preot slujitor Pr. Dr. Ioan Emilian Raza (soţul Prof. Ioniţa Timiş) de la Spitalul CFR din Cluj-Napoca. În cuvântul de învățătură, părintele a pus accent pe sensul identității românești.

În încheiere a vorbit doamna prof. despre satul românesc şi portul popular care ne reprezintă.

"Tradițiile şi obiceiurile noastre românești, spiritualitatea românească, costumul popular sunt rădăcinile noastre."

Mai multe fotografii găsiți aici

Căutare 3

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581