Conferinţa duhovnicească a Înaltpreasfinţitului Dr Laurenţiu Streza în Parohia Sfânta Cruce , Torino II

 

În seara zilei de 12 septembrie, 2016 cu ajutorul lui Dumnezeu, cu sprijinul Preasfinţitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi cu bunăvoinţa Înaltpreasfinţitului părinte Laurenţiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, a avut loc în biserica parohiei cu hramul “Înălţarea Sfintei Cruci” o conferinţă duhovnicească cu tema: ”Părintele Arsenie Boca - trecut, prezent şi viitor.”

Înaltpreasfinţia sa, preşedinte al comisiei de canonizare a Părintelui Arsenie Boca, a vorbit la începutul conferinţei despre criteriile ce premerg declarării sfinţeniei unei persoane în Biserica Ortodoxă, afirmând că principalul motiv este “evlavia poporului” urmat de “ortodoxia credinţei, o viaţă morală ireproşabilă, fapte minunate în viaţa sa şi după aceasta.” Totodată, Înaltpreasfinţia sa, a amintit că “rostul comisiei este acela de a cerceta din punct de vedere teologic şi ştiinţific activitatea părintelui Arsenie Boca, atribuţia canonizării revenind Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române”, adăugând că “în urma cercetărilor efectuate se va alcătui o listă cu lucrările care sunt conforme cu realitatea învăţăturilor Părintelui Arsenie, fiind înlăturate cele cu conţinut nepotrivit sau pur comercial care, din păcate, sunt foarte numeroase.”

“O viaţă de sfinţenie se resfrânge asupara credincioşilor” a mai afirmat Înaltpreasfinţia sa. “Pot să aduc multe mărturii despre Părintele Arsenie Boca, dar cuvintele mele sunt prea slabe pentru a putea susţine sau arăta cu adevărat impactul pe care l-a avut părintele asupra multora şi pe care îl ştie doar Dumnezeu”.

Au urmat diferite întrebări şi mărturii cu privire la tema conferinţei la care Inalpreasfintia sa a răspuns în conformitate cu canoanele şi învăţătura de secole a Sfinţilor Părinţi.

La finalul conferinţei, părintele protopop Lucian Roşu a mulţumit Inaltpreasfintiei sale pentru ocazia de a auzi atât de multe lucruri interesante despre un subiect de actualitate, exprimându-şi nădejdea că “Dumnezeu va rândui toate spre folosul duhovnicesc al tuturor”.

A urmat agapa frăţească, unde, înconjurat de preoţi şi credincioşi, Înaltpreasfinţia sa a continuat discuţia pe anumite teme legate de viaţa Bisericii Ortodoxe Române şi despre necesitatea de a ne manifesta credinţa şi dragostea care lucrează în noi, prin harul lui Dumnezeu, toate cele bineplacute Lui.

 

Grosu Valeriu Andrei

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici‎

 

Conferința poate fi descărcată de aici

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  11972157