“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În perioada 29 mai - 5 iunie 2019 un grup de 41 de creștini, din parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma și din alte parohii ale Romei, s-a îndreptat spre Locurile Sfinte.

Locurile alese de Dumnezeu pentru întruparea Fiului Său atrag ca un magnet creștinii din toată lumea, pentru că acolo se împlinesc cuvintele Domnului: Dacă aceștia (copiii) vor tăcea, pietrele vor vorbi!

În Țara Sfântă pietrele ne vorbesc despre întâlnirea pământului cu cerul. Am privit pietrele, le-am atins și ne-am bucurat de harul pe care Dumnezeu l-a făcut să locuiască și să persiste în aceste locuri. Mormântul Domnului este gol și în el au răsunat și pentru noi cuvintele: Hristos a înviat!

Am adus cu noi hotărârea de a trăi mai mult în prezența Dumnezeului celui Viu și nădejdea de a nu ne mai adânci în neputințele și patimile noastre.

Domnul să ne ajute tuturor!