“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Țara Sfântă - Parohia Camposampiero

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcopul nostru Siluan și din marea iubire de oameni a Bunului Dumnezeu, în perioada 30 aprilie - 7 mai, un grup de patruzeci și cinci de credincioși a primit numele de pelerini în Țara Sfântă.

Dorința de a călca cu piciorul și de a vedea cu propriii ochi locurile despre care am auzit, citit  și care, în decursul anilor, ne-au umplut sufletele de credință și de dragoste și ne-au întărit nădejdea că va veni, odată și odată, ziua aceea... Nădejdea ca, încredințați fiind că „fericiți sunt cei care nu au văzut și au crezut”...

Dar a te numi și a te simți cu adevărat pelerin înseamnă să împlinești cuvântul  Domnului: „Caută, și vei găsi...”

În zilele acestea, am văzut și ne-am bucurat deplin. Am călcat pe căile pe care a umblat Mântuitorul nostru. Am sărutat locurile care parcă fac văzută bucuria interioară a fiecăruia si care cheama cuvintele, tăcute cuvinte și adânci înțelesuri, izvorâte din comuniunea adevărată cu Cuvântul cel Adevărat.

Părintele Neculai Postolache

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici