“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerini la lăcașuri grecești

 

În perioada 19-23 februarie 2016, un grup de 12 persoane de la Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, cu binecuvântarea Presfințitului Părinte Episcop Siluan și sub îndrumarea părintelui Vicar Atanasie, a avut bucuria de a participa la pelerinajul organizat de către Centrul de Pelerinaje „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. Acest pelerinaj în Grecia, pe urmele unor sfinți proslăviți în întregul areal ortodox și aflați la inima noastră, a ortodocșilor, și-a propus sa îi facă cunoscuți și celor doi pelerini de naționalitate italiană care au făcut parte din grupul nostru, frați catolici care, cu inima deschisă, au avut dorința sinceră de a-i cunoaște. O dată ajunși în Grecia, am poposit întâi, ajutați și susținuți de prezența ghidului nostru, doamna preoteasă Carmen Voicescu , la mănăstirea Sf. Dionisie din Olimp. Încadrată armonios într-un peisaj montan ce încântă privirea, mănăstirea ne-a oferit ocazia de a ne închina la moaștele întemeietorului său, Sf. Dionisie din Olimp și de a vizita  muzeul care adăpostește un mic paraclis cu moaștele mai multor sfinți, precum Sf. Pantelimon, Sf. Elefterie, Sf. Artemie, Sf. Trifon, Sf. Haralambie, Sf. Ioan Gură de Aur, Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Sf. Nicolae și a altor sfinți.A doua destinație a fost mănăstirea în care se află moaștele Sf. Efrem Sirul, unde ne-am bucurat împreună și de ospitalitatea maicilor care viețuiesc în acest lăcaș de unde puteam admira piscurile înzăpezite ale muntelui Olimp, al cărui profil domină orizontul regiunii. În Tesalonic am fost îndrumați spre catedrala orașului, la moaștele Sf. Grigorie de Palama unde am fost întâmpinați de un cuvânt de folos adresat grupului nostru de către Pr. Metodiu.Desigur că patronul orașului, Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir ne-a întâmpinat duhovnicește întru bucurie,alături de alți sfinți ( Sf. Teodora, Sf. David) care se sălășluiesc cu sfintele lor moaște în acest binecuvântat oraș. A doua zi ne-a oferit oprire în lăcașul unde se află mormântul Sf. Paisie Aghioritul, la Suroti,de unde am plecat spre Kalambaka, la poalele Meteorelor; aici, la mănăstirea Roussanou, am participat în zi de duminică pe 21 februarie, la Sf. Liturghie; am avut bucuria de a ne închina moaștelor  sfintei care ocrotește această mănăstire, Sf. Mare Muceniță Varvara. Pe lângă ocazia de a admira aceste locuri minunate, am avut și bucuria de a fi călduros primiți de obștea maicilor care ne-a făcut cunoscută mănăstirea ce datează din secolul al XVI-lea și a cărei bisericuță, aflată la al patrulea etaj (mănăstirea este ridicată pe patru etaje) ne încântă privirea prin pictura bizantină realizată de către ucenicul lui Teofan Cretanul. Tot în Meteore am avut prilejul de a vizita mănăstirea Sf. Ștefan unde pictura contemporană, în curs de realizare, ne-a surprins delicat privirile. Lăsând în urmă peisajul unic al Meteorelor, ne-am îndreptat apoi spre insula Corfu, unde am poposit la moaștele Sfintei Teodora Împărăteasa, cea care a restaurat cultul icoanelor în urma  iconoclasmului secolelor VIII-IX , la moaștele Sf. Sofia și la moaștele Sfintei Parascheva romana, mucenița din străvechiul secol II . Ziua următoare i-am dedicat-o Sfântului Spiridon, ocrotitorul spiritual al insulei Corfu, unde ghidul nostru ne-a încredințat că existența locuitorilor din Corfu este marcată duhovnicește de prezența acestui sfânt, care peregrinează cu minuni și binecuvântări prin viața oricărui credincios care îi cere sprijinul. Deși neprevăzut în program, am fost chemați să ne închinăm și la moaștele Sf. Antonie din Veria și la cinstitele moaște ale Sf.Luca al Crimeii și să primim și binecuvântarea Sf. Ap. Andrei la Patra, în drumul nostru spre Corint. Ultima zi a pelerinajului nostru l-a avut în centrul atenției pe Sfântul Nectarie în insula Eghina, unde ne-am oprit pașii și în chilia sfântului, de i-am simțit prezența sfințitoare și i-am admirat simplitatea traiului. Cu cântare în inimă ne-am închinat sfințitului său cap adăpostit de biserica mare a mănăstirii din Eghina și, cu gândul că ne-am întâlnit cu un mare slujitor al Bisericii din neîndepărtata  istorie a poporului ortodox grec, am lăsat insula.Ultimul sfânt care ne-a binecuvântat a fost sf. Efrem cel Nou, la mănăstirea Nea Makri, aproape de Atena, și aceasta a fost  ultima, dar nu cea din urmă aplecare a inimii noastre către sfinții acestui pelerinaj de pe tărâmul binecuvântatei Elade. 

Slavă Domnului și Dumnezeului nostru, Care minunat este și se face întru sfinții Săi!Amin.

                                                                            A consemnat Preoteasa Cristina Agavriloae

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici