“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerini de la Parohia din Viterbo în Ţara Sfântă

 

În săptămâna 1-8 martie, un grup de 33 de pelerini din Parohia "Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica" din Viterbo au avut binecuvântarea de a păşi pe urmele Domnului în Ţara Sfântă.

Pelerinajul la Locurile Sfinte, numit şi a V-a Evanghelie, a fost pentru noi un prilej de a ne îmbogăţi duhovniceşte din Harul Sfintelor Slujbe la care am participat la Aşezământul Românesc de la Ierihon, unde am fost cazaţi, dar şi un prilej de mare bucurie în a vedea cu ochii noştri locul ales de Domnul pentru a veni în lume.

Pe urmele Mântuitorului, a Maicii Sale şi a Sfinţilor care în acele locuri s-au proslăvit, am purtat în gând şi rugăciune pe toţi cei care nu au putut veni alături de noi, dar care, cu ajutorul Domnului, nădăjduim să poata avea si ei bucuria sa ajunga in Ţara Sfântă.

Nu în ultimul rând, această călătorie duhovnicească a fost un bun prilej de a vedea locuri şi oameni noi, de a ne cunoaşte mai bine pe noi înşine şi unii pe alţii.

Pr. Bobiţa Vasile Ştefan

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici