“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Ravenna - Paraclisul Torre Spaccata

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Părinte Siluan, Centrul de Pelerinaje "Sfinții Apostoli Petru și Pavel" a organizat pentru credincioșii de la Paraclisul Episcopal Sfântul Alexie Omul lui Dumnezeu din Roma, un pelerinaj la Ravenna.

Cu toții am petrecut o zi binecuvântată, în antica capitală bizantină, admirând mozaicuri bizantine de secolul al V- lea, copleșiți de frumusețea artistică a detaliilor și puterea duhovnicească ce o transmit.

Am văzut multa bucurie a pelerinilor, în timp ce priveau‎ chipurile sfinte și ascultau explicațiile foarte pertinente ale ghidului, Pr. Dan Vesea, și am înțeles încă o dată ce înseamnă vindecarea sufletului prin icoană.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici