"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sfântul Ioan de la Râsca și Secu sărbătorit la Settimo Torinese

Cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri 30 August și duminică 1 Septembrie, Parohia Ortodoxă Romană din Settimo Torinese, Protopopiatul Piemonte III, și-a sărbătorit pentru a doua oară hramul, prăznuind pe Sfântul Ioan de la Râsca și Secu, Episcopul Romanului.

Joi noaptea spre vineri, împreună cu PC Diacon Valeriu Dragănescu și citețul Valentin Petraru am săvârșit Priveghere urmată de Sfânta Liturghie, vineri seara am făcut slujba Acatistului iar praznicul a continuat până duminică când am săvârșit Sfânta Liturghie la care au participat un număr mare de credincioși, urmată de o minunata agapă frăţească oferită de membrii parohiei.

Dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru bucuria acestei slujiri.

 

Preot Paroh

Paul Porcescu

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2990734