"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Hramul parohiei din Rieti

 

 

Duminică, 15 septembrie, parohia din Rieti, s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare,  de "Sfântul Ierarh Iosif Cel Nou de la Partoș", al cărei ocrotitor este, sărbătorind al șaselea hram .

Credincioșii din orașul Rieti și împrejurimi, sau adunat cu mic cu mare, pentru a-l cinsti cum se cuvine, pe ocrotitorul parohiei, Ierarhul și Sfântul Banatului, Iosif  Cel Nou de la Partoș, prin prezența și participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și rugăciunile care s-au făcut pentru binecuvântarea poporului.

După încheierea slujbei,  toți cei prezenți, într-un cuget de dragoste creștinească, au rămas împreună și au servit prânzul , cu bucate tradiționale românești, pregătit cu mare dragoste și dăruire de către gospodinele parohiei.

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2845861