"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Corul din Vălenii Șomcutei în vizită la Parohia Borghesiana din Roma

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,  duminică 15 septembrie 2019, comunitatea ortodoxă românească din Parohia "Sfântul Dimitrie cel Nou din Basarabi" din Borghesiana (Roma VIII) a avut bucuria de a avea ca oaspeți corul bărbătesc din Vălenii Șomcutei condus de dirijorul Răzvan Pasca, însoțiți fiind de primarul orașului Șomcuta Mare, preotul paroh, Viorel Zoicaș și de vicarul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului pr. dr. Vasile  Augustin  care a ținut și cuvântul de învățătură, explicând importanța asumării crucii în viața creștinului. În memoria vrednicului de pomenire, Arhiepiscopul  Iustinian Chira, s-a săvârșit  o slujbă de pomenire. La sfârșitul slujbei, corul  a ținut un concert de cântece patriotice,  după care ne-am bucurat de agapa frățească.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2853886