"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Întâlnirea preoților din Protopopiatul Lazio III

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de duminică, 15 septembrie 2019, în Parohia "Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul" din Monte Compatri - San Cesareo  a avut loc întâlnirea preoților din Protopopiatul Lazio III.

Discuțiile de ordin administrativ și pastoral-misionar din cadrul întâlnirii au fost precedate de slujba Acatistului Sfântului Mare Mucenic Nichita Romanul, ocrotitorul Parohiei gazdă, prăznuit în această zi, și de cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie de către Preacucernicul Părinte Protopop Nicolae Strugaru.

La final, Părintele Paroh Cristian Țuțuroi le-a adresat părinților și credincioșilor prezenți un cuvânt de mulțumire.

Toți părinții s-au bucurat apoi la o agapă frățească pregătită cu multă râvnă de către credincioșii comunității.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2853879