"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Autorități Române de Stat în vizita la Cosenza

Luni 16 septembrie , biserica Parohiei Sfântul Proroc Daniel și sfinții trei tineri din Cosenza (Protopopiatul Calabria) a fost gazda unei scurte întâlniri  între preoții parohiilor din Calabria și înalți reprezentanți ai Guvernului României în persoana  Doamnei Ministru de la Ministerul Românilor de pretutindeni, Excelența Sa, Doamna Natalia-Elena Intotero, reprezentanți ai Parlamentului României, prin persoana Domnului Deputat Andi-Gabriel Grosaru și Doamna Raluca Stratulat, consilier, SG-Ministerul Afacerilor Externe, însoțiți fiind și de reprezentanții Corpului Diplomatic al Consulatului Român de la Bari în persoana Excelenței Sale , Doamna Lucreția Tănase, Consul General și Domnul Viceconsul Mihai Știrbu.

Autoritățile Statului au fost interesate ce problemele și dificultățile au comunităților noastre în zonă, bisericile noastre, dar au venit și cu propuneri concrete cum ne-ar putea susține prin diferitele  programe de finanțare a activităților, pe care unii dintre noi deja le facem, însă cu resurse proprii.

Sperăm într-o cât mai bună colaborare în continuare între parohiile noastre și Autoritățile Statului Român, conștienți fiind că, cele două Instituții , Statul și Biserica au fost și vor rămâne sprijinul de bază al cetățenilor țării noastre .

A consemnat protopop Ioan Manea 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2794873