HRAMUL PAROHIEI LONATO DEL GARDA DIN PROTOPOPIATUL LOMBARDIA 3

Luni, 30 septembrie, în Parohia "Sfântul Grigorie, Luminătorul Armeniei" din Lonato del Garda, Protopopiatul Lombardia 3, a avut loc prima Adunarea Protopopială de toamnă din acest an. Cu această ocazie s-a săvârșit Sfânta Liturghie în sobor, sub conducerea Părintelui Protopop Gelu Porumb. La sfârșitul slujbei Părintele Ionel Cristea de la Breno a dat citire unui referat din cadrul temelor anuale alese de către Patriarhia Română, referindu-se la propășirea Bisericii Ortodoxe Române în timpul păstoririi Preafericitului Părinte Patriarh Iustin Moisescu într-o perioadă a istoriei românești plină de dificultățile datorate guvernării  comuniste prin care trecea țara noastră. Precizăm faptul că Parohia Lonato del Garda, păstorită de Părintele paroh Gabriel Pandrea, și-a sărbătorit hramul în această zi de luni, cinstindu-și sfântul ocrotitor.

A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova