"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

HRAMUL PAROHIEI LONATO DEL GARDA DIN PROTOPOPIATUL LOMBARDIA 3

 

Luni, 30 septembrie, în Parohia "Sfântul Grigorie, Luminătorul Armeniei" din Lonato del Garda, Protopopiatul Lombardia 3, a avut loc prima Adunarea Protopopială de toamnă din acest an. Cu această ocazie s-a săvârșit Sfânta Liturghie în sobor, sub conducerea Părintelui Protopop Gelu Porumb. La sfârșitul slujbei Părintele Ionel Cristea de la Breno a dat citire unui referat din cadrul temelor anuale alese de către Patriarhia Română, referindu-se la propășirea Bisericii Ortodoxe Române în timpul păstoririi Preafericitului Părinte Patriarh Iustin Moisescu într-o perioadă a istoriei românești plină de dificultățile datorate guvernării  comuniste prin care trecea țara noastră. Precizăm faptul că Parohia Lonato del Garda, păstorită de Părintele paroh Gabriel Pandrea, și-a sărbătorit hramul în această zi de luni, cinstindu-și sfântul ocrotitor.

A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova

 

 

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2799615