Activități în parohiile EORI în perioada 23 – 29 septembrie 2019

PROTOPOPIATUL TOSCANA II

Marți, 24 septembrie, a avut loc Adunarea și Conferința Protopopială a clericilor din Protopopiatul Toscana II. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Sfântul Antonie cel Mare” – Lucca. S-a susținut conferința cu titlul: “Patriarhul Nicodim Munteanu”.

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I ȘI LOMBARDIA I

În perioada 23 – 28 septembrie o parte dintre credincioșii Parohiilor “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” – Ciriè, “Sfântul Ierarh Grigorie Palama” – Como și “Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți” – Ivrea au mers în pelerinaj în Ucraina.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

Pr. Lucian Milăşan, parohul Bisericii "Izvorul Tămăduirii" - Bolzano a acordat interviu pentru postul de radio "RAI SÜDTIROL".  Tema interviului a fost: "Poziția Bisericii Ortodoxe față de moarte".

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI