Priveghere pentru praznicul ”Acoperămânutul Maicii Domnului” la parohia Sf. Cuv. Mc. Anastasia – Albano – Genzano di Roma

Luni 30 septembrie, la ceas de seară, la parohia Sf. Cuv. Mc. Anastasia Romana din Albano – Genzano di Roma s-a săvârșit rânduiala privegherii (agripniei) în sobor de preoți, pentru slăvitul praznic al Acoperământului Maicii Domnului. Din sobor au făcut parte, Părintele Ierom. Iustin de la Mânăstirea Bivongi, P.C. Părinte Protopop Nicolae Strugaru – Roma VIII Borghesiana, PC. Părinte Daniel Simionescu – Buna-Vestire (Ostia II), PC. Părinte Cristian Țuțuroi – Sf. M. Mc. Nichita Romanul (Montecompatri) și PC. Părinte Marian Preda de la parohia Roma II.

La lumina lumânărilor, într-o atmosferă de rugăciune și pace, credincioșii s-au putut bucura de frumoasele lecturi și cântări ale slujbelor Vecernie și Utreniei, pentru ca mai apoi, la Dumnezeiasca Liturghie, să mulțumească deplin Domnului și Maicii Sale pentru toate binefacerile pe care neîncetat le revarsă asupra noastră.

Bucură-te bucuria noastră! Acoperă-ne pe noi de tot răul cu cinstitul tău acoperământ.