ADUNAREA PREOȚILOR PROTOPOPIATULUI LOMBARDIA 3

Joi, 3 octombrie, în Parohia "Sfântul Andrei Șaguna" din Romano di Lombardia, provincia Bergamo, a avut loc Adunarea protopopială a preoților Protopopiatului Lombardia 3. La Taina Sfântului Maslu oficiată într-un sobor de preoți condus de Părintele Protopop Gelu Porumb, parohul gazdă al întâlnirii, au mai participat și Părintele Protopop Nicolae Cazacu de la Lombardia 1 împreună cu alți preoți din celelalte protopopiate din Lombardia. La sfârșitul slujbei Părintele Ciprian Onuță de la Asola le-a vorbit credincioșilor despre vatra satului românesc, leagănul permanenței noastre pe teritoriul Țării Mamă și izvorul valorilor creștine din sufletul poporului român.

Din bucuria prezenței la această slujbă în sobor s-a născut și ideea compunerii unei poezii religioase pe tema cultului public din lacașele de rugăciune ale Bisericii Ortodoxe:

CE BINE E CÂND FRAȚII SE ADUNĂ!

Ce bine e când frații se adună

În casa Tatălui Stăpânului Hristos,

Rugându-se cu râvnă împreună,

Cerându-le pe cele de folos..

Chiar Domnul nostru spune în Scriptură

Că unde se adună doi sau trei

Din ceruri Tatăl nostru Se îndură,

Iar El coboară tainic printre ei!

Așa e rugăciunea din biserici,

În care credincioșii cei smeriți

Așteaptă harul sfânt din mâini de clerici,

Apoi îl duc acasă mulțumiți..

Biserica e casa primitoare

În care noi o pâine devenim

Mâncând din Pâinea Vieții din Altare,

Și unde toți în Duhul ne unim!

(Preotul Sorin Croitoru de la Mantova)