"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Ziua portului popular românesc, la biserica Sf. Cruce, Torino 2

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi la îndemnul părintelui Lucian Roșu, duminică, 6 octombrie, după Sfânta Liturghie, la Parohia "Înălțarea Sfintei Cruci", Torino 2, a avut loc o întâlnire de suflet, prilejuită de sărbătoarea Zilei Portului Popular în Episcopia Italiei.

Cu această ocazie, credincioşii au venit îmbrăcați în costume populare tradiționale din diferite zone ale țării, iar Grupul de tradiții şi obiceiuri româneşti "Șezătoarea", coordonat de doamna Rodica Manciu, a prezentat un moment artistic.

S-a vorbit despre DOR, s-au povestit şi recitat poezii despre cămaşa populară şi s-au cântat cântece de demult, amintindu-ne că VEŞNICIA s-a născut la sat şi că STRAIELE POPULARE sunt "martore tăcute", dar mărturisitoare ale credinței şi pietății poporului nostru. De asemenea, s-a organizat o mică expoziție de costume populare, din "lada de zestre" a bisericii şi din colecția personală a părintelui Lucian Roşu.

În cuvântul de încheiere al întâlnirii, Pr. Iustin Androne, a mulțumit tuturor participanților şi a amintit că "DORUL, este cuvântul ce aparține numai neamului nostru, iar SATUL rămâne locul de "la țară" unde simplitatea şi credința țin oamenii în rânduială."

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

                   A consemnat Rodica Manciu

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2799619