"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Oaspeți de seamă și convorbiri duhovnicești în  Parohia "Nașterea Maicii Domnului" - Roma II

La dumnezeiasca Liturghie de duminică, 6 octombrie, în parohia noastră a poposit un grup de pelerini din România, însoțiți de pr. arhimandrit Teodosie Pleșca starețul Mănăstirii Zosin- jud. Botoșani, pr. arhimandrit Clement Haralamb, de la Catedrala Patriarhală, pr. Siluan Antoci, de la Mănăstirea Sfânta Cruce-jud. Neamț, ieromonahul Spiridon de la Mănăstirea Dragomirna-jud. Suceava, pr. Alexandru Paveliuc de la parohia "Adormirea Maicii Domnului" Slobozia- jud. Botoșani. În cuvântul de învățătură părintele Clement a subliniat importanța lucrării Sfântului Duh în viața noastră și folosul întâlnirii tinerilor cu Hristos cel Răstignit și Înviat în taina rugăciunii, a Spovedaniei și a Împărtășaniei. Bucuria întâlnirii noastre  s-a prelungit la agapa de după Liturghie pregătită cu mult drag de credincioasele parohiei noastre și a unui dialog de suflet despre importanța mărturisirii lui Hristos într-o lume atât de sărăcită duhovnicește .

“Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!”

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2799617