"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

“Sărbătoarea luminii”- parohia “ Sf. Cuv. Melania Romana”- Ragusa

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, ieri, 1 Noiembrie, in parohia “Sf. Cuv. Melania Romana” Ragusa am sărbătorit lumina, lumina lui Hristos, care este și în noi. Copiii, dar și ceilalți  prezenți au fost îmbrăcați in alb, au dat drumul la baloane și porumbei spre înaltul cerului, ca o rugă. Pe tot parcursul activității cuvintele care ne- au însoțit au fost: bunătate, blândețe, răbdare, dragoste, pace, nădejde, mântuire, lumina. Aceste mesaje au fost lipite și pe pieptul micilor îngerași, sperând sa se imprime in sufletele lor.

 Apoi, cu toții am cântat cântecele copilăriei și ne- am simțit bine împreună.

 Această activitate a fost gândită ca reacție la întunericul și urâtul pe care ni-l propune lumea aceasta, sărbătorind an de an Haloweenul.

Căci acolo unde este lumina nu mai încape întunericul.

Domnul sa ne bucure de la mic la mare!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2836307