"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Taina Sfântului Maslu - Mondovì

 

 

Săvârşitu-sa Taina cea mare a iubirii și a iertării, prin împreună-rugăciunea ce a avut loc în biserica Maria Vergine Assunta - Mondovì la ceas de seară, ziua 1 a lunii noiembrie, la prăznuirea sfinților Doctori fără de arginți și făcători de minuni! Făcutu-s-au părtaşi bucuriei întru unire de suflete, preoţi şi credincioşi veniţi de aproape dar şi de departe, mânaţi de dorinţa de a afla har, mângâiere şi alinare la Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, Cel grabnic spre ajutor şi folosinţă. Este pentru prima dată de la numirea mea ca preot paroh al comunităților românești și moldovenești din Mondovì, de către Prea Sfințitul Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, când am slujit în acest oraș. Dificultăți au fost multe, și probabil că vor mai fi, dar avem încredere în Dumnezeu că ne va ajuta să nu ne vom opri aici. Începutul a fost mai greu, dar cei care au prticipat de aproape sau de departe, ne dau nădejde! Românii au nevoie aici de o slujire sub tutela sincerității, a bunei-rânduieli, a slujirii românești sub ascultarea unui episcop uns de Hristos și trimis să vegheze turma țării din care el însuși face parte de Patriarhul României, pentru a fi în deplină comuniune cu fiii neamului! S-a văzut binecuvântarea lui Dumnezeu, s-a simțit purtarea de grijă a episcopului nostru prin împărtășirea din cupa împreunei-slujiri a preoților protopopiatului Piemonte 2. Eu mulţumesc din suflet tuturor părtaşilor bucuriei, preoți și credincioși! Cu deosebită exultare în inimă, mulțumesc părintelui Protopop Cătălin Zaharie care a purtat mesajul și binecuvântarea ierarhului noatru, dar și celorlalți frați, părintele inspector Ciprian Ghizilă - Pinerolo, părintele Marius Trifina - Asti, părintele Cătălin Mandici - San Damiano D'Asti, părintele Vasile Doroftei - Bra și părintelui Nicolae Săraru - Canelli, pentru participare!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos să fie cu noi cu toţi, Amin!

 

Părintele Nicolae Puşcaşu

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2836311