Hramul Parohiei Sf. Cuv. Muceniță Anastasia Romana Albano – Genzano. Sărbătorirea a 10 ani de la înființarea parohiei

Parohia Sf. Cuvioasă Muceniță Anastasia Romana din Albano Laziale – Genzano di Roma a sărbătorit anul acesta 10 ani de existență.

Luni 28 octombrie s-a săvârșit Vecernia cu Litie în sobor de preoți. La final s-a dat citire mesajului pe care Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, l-a trimis cu prilejul acestui moment aniversar.

Membri fondatori ai parohiei - PC. Părinte Răzvan Săvescu, consiliul și comitetul parohial, au primit cu acest prilej câte o diplomă de merit și un dar – o icoană a Sf. Anastasia.

Marți 29 octombrie și duminică 03 noiembrie s-a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, mulțumind lui Dumnezeu, Maicii Domnului și Sf. Cuv. Mc. Anastasia pentru toate darurile și binefacerile pe care din belșug le-au revărsat de-a lungul acestor 10 ani peste obștea creștinilor din Albano – Genzano di Roma.

Cuvioasă Muceniță Anastasia, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!