"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 28 octombrie – 03 noiembrie 2019


PROTOPOPIATUL LAZIO I
1. Clericii împreună cu credincioșii din Protopopiatele Lazio I și III, cu binecuvântarea cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au săvârșit vineri, 1 noiembrie, Sfânta Liturghie în Catacombele Sfintei Domitila din Roma.

PROTOPOPIATUL LAZIO II
2. Clericii și credincioșii din Protopopiatul Lazio II au oficiat vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” - Rieti slujba de sfințire a terenului pe care se va construi viitoarea biserică de lemn, în stil maramureșean, a comunității.

PROTOPOPIATUL LAZIO III
3. Parohia “Sfânta Cuvioasă Muceniță Anastasia Romana” din Albano-Genzano și-a cinstit marți, 29 octombrie, ocrotitoarea. Comunitatea a împlinit 10 ani de la înființare.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I
4. Parohia “Sfinții Români” – Pavia a găzduit duminică, 3 noiembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii a fost: “Ești ceea ce trăiești”.
5. Parohia “Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureș” – Cassano d'Adda a găzduit duminică, 3 noiembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii a fost: “Viața uimitoare într-un Univers copleșitor”.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA III
6. Parohia “Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” - Romano di Lombardia a găzduit duminică, 3 noiembrie, conferința Pr. Răzvan Ionescu de la Paris. Tema prelegerii a fost: “Despre supraviețuirea creștinului ortodox în fața provocărilor științei și modernității”.

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I
7. Vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

PROTOPOPIATUL PIEMONTE II
8. Clericii din Protopopiatul Piemonte II au oficiat Taina Sfântului Maslu vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Sfântul Ierarh Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei” din Fossano – Mondovi.

PROTOPOPIATUL TOSCANA I
9. Vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Înălțarea Domnului” – Firenze s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

PROTOPOPIATUL LIGURIA
10. Miercuri, 30 octombrie, în Parohia “Sfinţii Chiril şi Metodie” – Sanremo s-a oficiat Taina Sfântului Maslu. La finalul slujbei părintele Andronic Gheorghe a ținut un cuvânt de învățătură despre: “Folosul și necesitatea mărturisirii creștine a fiecărui credincios”.
11. Vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Sfinţii Chiril şi Metodie” – Sanremo s-a oficiat Slujba Pavecerniței, în limba italiană. La finalul slujbei s-a prezentat Catehismul Ortodox în limba italiană.

PROTOPOPIATUL ABRUZZO – MOLISE
12. Clericii din Protopopiatul Abruzzo – Molise au săvârșit vineri, 1 noiembrie, Sfânta Liturghie în Parohia “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Campobasso. Cu această ocazie a fost prezentat comunității noul paroh, Pr. Ciprian Roman.

PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE
13. Vineri, 1 noiembrie, în Parohia “Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop” – Pesaro s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.
14. Duminică, 3 noiembrie, în Parohia “Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” – Foligno se va oficiat Taina Sfântului Maslu.

 


PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

15. Miercuri, 30 octombrie, în Parohia Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul – Verona a primit vizita copiilor de la Școala “Franco Cappa” - Bovolone. Programul vizitei este următorul: prezentarea Bisericii Ortodoxe, laborator  de iconografie, prânz. Vor participa 3 clase (80 copii) din 1* medie .

16. Vineri, 1 noiembrie, în Parohia Sfântul  Mucenic Bonifatie – San Bonifacio (VR) s-a organizat un pelerinaj la Genova.

17. Duminică, 3 noiembrie, în Parohia Izvorul Tămăduirii – Bolzano va organiza o expozitie de icoane, pe sticlă, realizate de copiii școlii parohiale.

18. Duminică, 3 noiembrie, în Parohia Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie – Legnago se va sfinți Troița și terenul viitoarei biserici parohiale.

 

 

 

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2836311