"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Conferința Protopopiatul Liguria Genova

Luni 4 noiembrie in cadrul săptămânii misiunii a Bisericii Ortodoxe Romane din Italia, a avut loc la Genova la ora 18.30, conferința cu tema “Folosirea argumentului național în misiunea Bisericii Ortodoxe Române” susținută de părintele Razvan Ionescu de la Paris.

Conferința a fost precedata de întâlnirea preoților din cadrul Protopopiatului Liguria cu părintele Razvan Ionescu .

S-au discutat temele: Criza de disciplina ecleziastică și Dimensiunea dinamică a tradiției.

Ortodoxia românească este o formă de concretizare a istoriei mântuirii în termenii unei comunități receptoare specifice, etnic, lingvistic, cultural, social. Biserica Ortodoxă Română este o biserica indigenă cu genealogia și caracterul ei consacrat de o tradiție specifică. Se poate spune că “românismul” este contextul creștinismului nostru, un context convertit, transfigurat. Românismul este un răspuns istoric la evanghelizare.

 

Pr. protopop Filip Constantin

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2836311