"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Săptămâna misiunii în Protopopiatul Triveneto II

În cadrul Săptămânii Misiunii a avut loc la Parohia ,,Sfântul Mucenic Bonifatie”din orașulSan Bonifacio,  protopopiatul Triveneto II, conferința ,,Locul și rolul tânărului în Biserică”,  susținută de părintele arhimandrit Nicodim Petre, Consilier în cadrul Departamentului de Misiune, Statistică si Prognoză Pastorală a Arhiepiscopiei Iașilor, la care au participat preoți, preotese și cateheți din protopopiat.

Sfinția sa a împărtășit celor prezenti din experiența pe care a acumulat-o lucrând cu tinerii și pentru tineri, și a atins aspecte de mare interes, cum ar fi: conștiința bisericească a credincioșilor; descoperirea darurilor sau aptitudinilor diverse pe care tinerii le au și punerea lor în slujba Bisericii; capacitatea comunității bisericești de a primi în sânul ei noi credincioși; nevoia de a asculta pe ceilalți, aplicată raportului preot duhovnic - tânăr credincios; rolul credinței și al dragostei în demararea unui proiect duhovnicesc; aplicare de metode și mijloace ca tinerii să se simtă acasă în biserică; adaptarea misiunii pe nevoile tinerilor, crearea unei lucrări comune a preoților și tinerilor.

La finalul întâlnirii părintele arhimandrit Nicodim a răspuns întrebărilor preoților și cateheților, precizând că Sfânta Liturghie, credința adevărată în Dumnezeu și dragostea sunt cele care i-au adus și i-au păstrat pe tineri în Biserică.

Dăm Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

Pr. Ionuț Dascălu – Parohia Valeggio Sul Mincio

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2836307