Întâlnire cu elevi de la Școala Medie "Franco Cappa" din Bovolone.

În cadrul “Săptămânii Misiunii” în Episcopia noastră, parohia ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a organizat în biserica parohială a  doua întâlnire cu elevi ai Școlii Medii "Franco Cappa" din Bovolone (VR).

Și de acestă dată,  părintele protopop Gabor Codrea a făcut o prezentare a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra câtorva aspecte ale spiritualitatății ortodoxe și a răspuns la multele întrebări adresate de către elevi, părinti și profesori.

După aceea, cu toții au făcut o vizită ghidată a Centrului Social-Cultural, explicâdu-li-se detaliat activitățile parohiei.

Cu toții au primit iconițe din partea parohiei, și au fost invitați la o gustare în trapeza parohiei.

Întâlnirea se înscrie în programul "I Ragazzi alla scoperta di Verona", unul dintre cele patru programe didactice desfășurate de către parohia noastră, program promovat și susținut de "Assesorato all'Istruzione" al Primăriei Verona.