"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunarea Protopopiatului Lombardia 3

Marți, 12 noimbrie, în Parohia "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Asola și Castiglione delle Stiviere, provincia Mantova, a avut loc penultima adunare a preoților Protopopiatului Lombardia 3. La Taina Sfântului Maslu în sobor, oficiată cu această ocazie, au participat și preoți din Protopopiatul Lombardia 1, invitați de păstorul acestei parohii, preotul Ciprian Onuță, deoarece din punct de vedere bisericesc, seara de 12 noiembrie reprezenta începutul prăznuirii Sfântului Ioan Gură de Aur, ocrotitorul parohiei. În cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei Părintele Protopop Gelu Porumb a vorbit atât despre frumusețea satului românesc, elogiat în scrierile lor de către toți marii noștri scriitori și poeți, cât și despre minunata personalitate a Sfântului Ioan Gură de Aur, cel mai prolific și cunoscut teolog al perioadei patrisitice a Bisericii Ortodoxe, cel care ne-a lăsat nenumărate tratate teologice, exegetice și ascetice, autor al Sfintei Liturghii care se oficiază în bisericile ortodoxe în tot cuprinsul anului bisericesc. Momentul de bucurie al serii a fost pecetluit prin participarea clericilor și enoriașilor la agapa frățească de la sfârșit.

   A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2884766