Activități în parohiile EORI în perioada 11 – 17 noiembrie 2019

PROTOPOPIATUL EMILIA ROMAGNA II

1.   Sâmbătă, 16 noiembrie, Parohia “Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” - Cervia își va prăznui ocrotitorii. Sfânta Liturghie va fi săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

2.     Sâmbătă, 16 noiembrie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei va oficia Slujba Vecerniei în Basilica San Vitale din Ravenna

3.   Duminică, 17 noiembrie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, va săvârși Sfânta Liturghie în Parohia “Sfântul Proroc Ioan Botezatorul” – Ravenna, după care va oficia slujba de binecuvântare a iconostasului Sfântului Altar.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I

4.     Parohia "Sfântul Arhidiacon Ștefan” – Crema a găzduit joi14 noiembrie, întâlnirea și conferința protopopială a clericilor din Protopopiatul Lombardia I.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA III

5.     Parohia din Castiglione delle Stiviere a găzduit marți12 noiembrie, întâlnirea și conferința protopopială a clericilor din Protopopiatul Lombardia III.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

6.     În Parohia “Izvorul Tămăduirii” – Bolzano duminică, 17 noiembrie, după Sfânta Liturghie se va oficia o slujbă de pomenire la împlinirea a 198 de ani de la naşterea lui Fëdor Dostoevskij.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO IV

7.     Parohia “Sfinții Doctori fără de arginți Chir și Ioan” - Camposampiero a găzduit luni, 11 noiembrie, întâlnirea și conferința protopopială lunară a clericilor din Triveneto IV.

PROTOPOPIATUL TOSCANA I

8.     ParohiaSfânta Muceniță Anisia” - Empoli a găzduit marți12 noiembrie, întâlnirea și conferința protopopială lunară a clericilor din Protopopiatul Toscana I.

9.     Joi, 14 noiembrie, în Parohia “Sfântul Ioan Botezătorul” – Arezzo s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

PROTOPOPIATUL TOSCANA II

10.  Parohia “Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” – Siena a găzduit marți12 noiembrie, întâlnirea și conferința protopopială lunară a clericilor din Protopopiatul Toscana II. Părinte Ioan Șoreanu a susținut conferința: “Învăţători devotaţi în satul românesc”.

PROTOPOPIATUL LIGURIA

11.  Joi, 14 noiembrie, în Parohia “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” – Genova s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

12.  Parohia “Sfinţii Chiril şi Metodie” – Sanremo a găzduit luni, 11 noiembrie, întâlnirea grupului de dialog intercreștin.

PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE

13.  Vineri, 15 noiembrie, în Parohia “Sfântul Proroc Elisei” – Fermo s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI