"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 2 - 8 decembrie 2019PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I
1. Santuario di Caravaggio va găzdui duminică, 8 decembrie, un concert de colinde organizat de Parohia “Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureș” – Cassano d’Adda în colaborare cu Grupul “Oastea Domnului” din Bergamo.
2. Tinerii ortodocşi din Italia (Nepsis) se vor întâlni în perioada 7-8 decembrie în oraşul Lodi. Sâmbătă, 7 decembrie, tinerii prezenți vor participa la Sfânta Liturghie săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Parohia “Sfinții Trei Ierarhi” – Lodi. Duminică, 8 decembrie, tinerii vor putea dialoga cu pr. prof. Constantin Necula. Congresul Nepsis ajunge anul acesta la cea de-a 11-a ediţie.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA II
1. Preasfințitul Părinte Atanasie, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, va săvârși Sfânta Liturghie duminică, 8 decembrie, în Parohia “Tuturor Sfinților” – Monza.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA III
2. Joi, 5 decembrie, va avea loc Adunarea Protopopială și conferința preoțească a clericilor din Protopopiatul Lombadria III. Evenimentul va fi găzduit de Parohia “Sfânta Cuvioasă Monica” – Mantova. Părintele Gabriel Pandrea, de la Parohia “Sfântul Ierarh Grigorie Luminătorul, al Armeniei” - Lonato del Garda va prezenta un referat axat pe tema anului omagial.

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I
3. O parte dintre credincioșii Parohiilor: “Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica” - Chivasso, “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” – Cirié, și alți câțiva din Torino, vor merge în perioada 5 - 7 decembrie, în pelerinaj pentru a se închina la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae de la Bari, dar și la moaștele câtorva sfinți din Roma.

PROTOPOPIATUL LIGURIA
4. Vineri, 6 decembrie, Parohia “Sfinţii Chiril şi Metodie” – Sanremo își va sărbători cel de-al doilea hram, pe Sfântul Ierarh Nicolae. Spre seară se va oficiat Taina Sfântului Maslu, după care va avea loc un concert de colinde.

PROTOPOPIATUL EMILIA ROMAGNA II
5. Joi, 4 decembrie, în Parohia “Sfânta Mare Muceniță Fevronia” din Fiorenzuola d’Arsa – Fidenza se va oficiat Taina Sfântului Maslu.

PROTOPOPIATUL ABRUZZO – MOLISE
6. Miercuri, 4 decembrie, în Parohia “Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” – Pescara se va oficiat Taina Sfântului Maslu.
 
---
Centrul Eparhial de la Roma a găzduit marți, 3 decembrie, întâlnirea semestrială tematică a preoților din centrul Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au participat clericiii din protopopiatele Lazio I, II, III, Toscana, Umbria-Marche, Abruzzo și Puglia-Basilicata. Evenimentul s-a desfășurat în prezența celor doi ierarhi ai eparhiei: Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Atanasie, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

2993666