"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Obiceiuri de Anul Nou la Verona.

La Praznicul Tăierii Împrejur a Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos, după Sfânta Liturghie, câțiva din copiii de la Școala Duminicală a parohiei ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona, împreună cu părinții au prezentat un program de tradiții de Anul Nou cum ar fi jocul căluților, jocul ursului și capra. Toate acestea, alături de Plugușorul tradițional și de Sorcova i-au încântat mai ales pe cei mici, dar, pentru mulți dintre cei prezenți au constituit totodată și un moment de reîntoarcere la copilărie.

Urătorii au primit în dar colaci, covrigi, nuci și icoane.

 

A consemnat presbitera Patricia Codrea

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2797752