Taina Sfântului Maslu la Monfalcone

În luna Iulie, în mijlocul verii, când mai toți se gândesc la vacanța binemeritată, ușa bisericii de parohie nu se închide. Glasul Domnului, care cheamă rămâne mereu actual, chiar și în perioada concediilor. Suspinul bolnavilor și dragostea de a petrece timpul în rugăciune a fost și de data aceasta imboldul întâlnirii credincioșilor la Taina Ungerii cu untdelemn sfințit al celor prezenți. Nu suntem toți bolnavi din câți am participat, dar cum spunea frumos PC Pr. Protopop Iustinian Deac de la Udine, rugăciunile noastre se răsfrâng peste toți cei bolnavi pe care îi pomeni, și sunt destui, care nu-și pot părăsi patul de spital, sau cel de acasă, ce îi ține țintuiți în el. Așa arătăm compasiune și iubire milostivă spre tot omul încercat din lumea aceasta. Iar celor sănătoși, această slujbă le este spre întărirea imunității duhovnicești, căci mulțime de păcate li se iartă, celor ce vin la ea, cu smerenie, pocăință și gând de îndreptare.

A consemnat Pr. Victor Budeanu, Monfalcone

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581